PILNE

Kraków rezygnuje z łąk kwietnych przy drogach

29 marca 2018 Apetyt na Kraków
Autor:  Magdalena Strzebońska-Jasińska

Po ubiegłorocznym eksperymencie z posianiem specjalnych roślin w pasach drogowych, krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej zapowiada, że tego już robić nie będzie. Z czasem okazało się, że takie miejsca bardziej szpecą, niż są ozdobą Krakowa.

W ubiegłym roku miasto zdecydowało się na łąki kwietne przy głównych ciągach komunikacyjnych miasta m.in. na Alejach, ul. Konopnickiej, Witosa, Wielicka, Armii Krajowej i Nowosądeckiej. Chodziło no to, by miejsca te nie tylko efektownie wyglądały, ale też przyczyniły się do poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem. Zasiane rośliny pochłaniać miały zanieczyszczenia i pyły, które unoszą się przy tych ruchliwych ulicach. I jak twierdzi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej cel swój spełniły, bo to na nich osadziły się szkodliwe substancje. Posiano tam bowiem specjalne mieszanki roślin, na których zbiera się więcej pyłów, niż na skoszonym trawniku. 

Gdy z czasem łąki zaczęły przekwitać, powstał problem. Z ziemi wystawały już tylko suche badyle, a niektóre z nich wyrosły do tego stopnia, że ograniczały widoczność kierowcom. Mieszkańcy i radni zaczęli więc domagać się posprzątania pozostałości po łąkach kwietnych.

Ostatnia interpelacja w tej sprawie wpłynęła kilka tygodni temu. Radny Józef Jałocha prosił w niej o wykoszenie trawy przy pasie drogowym ulic: Witosa i Nowosądeckiej, zaznaczając jednocześnie, by nastąpiło to jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Dyrektor Piotr Kempf, w rozmowie z news.krakow.pl zapewnił, że podległy mu zarząd upora się z pracami do końca tego tygodnia.

Jednocześnie dyrektor zapowiedział, że w tym roku łąk kwietnych przy pasach drogowych już nie będzie.

- Po sugestiach Komisji Dialogu Obywatelskiego i mieszkańców uznaliśmy, że takie łąki powstaną tylko w parkach, żeby tam można było nimi cieszyć oko, a poza tym bioróżnorodność nie będzie zagrożone przez samochody - mówi dyrektor Kempf.

Nowe łąki pojawią się na Sikorniku oraz na terenie, gdzie ma powstać park w Bronowicach. Kwiaty posiane zostaną też na łąkach papieskich na Błoniach i przy ul. Bernardyńskiej. Prace mają zacząć się w połowie kwietnia. 

fot. krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.