PILNE

Nowy pomysł na ominięcie krakowskich korków

01 wrzesnia 2017 Komunikacja
Autor:  ANKO

Od przyszłego roku mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować po mieście skuterami na minuty. Warszawski start-up wchodzi na krakowski rynek z nową usługą.

Wypożyczalnia miejskich rowerów bije rekordy popularności. Pierwsze jednoślady Wavelo pojawiły się w mieście w październiku zeszłego roku i od tego czasu mieszkańcy i turyści przejechali na nich ponad milion kilometrów, a liczba wypożyczeń od 1 marca do 1 sierpnia tego roku wyniosła 430 tysięcy.

Niestety nie wszędzie można dojechać na rowerze, a problem pojawia się, gdy do przejechania mamy pół miasta, a na finiszu ważne spotkanie. Tu z pomocą mogą przyjść właśnie skutery, które mają również przewagę nad samochodami, bo mogą szybciej i sprawniej poruszać się po zakorkowanych ulicach.

Wypożyczalnia skuterów od pewnego czasu działa w stolicy, teraz warszawska firma startupowa przygotowuje się do wejścia na krakowski rynek. Zgodnie z planem skutery na minuty pojawią się pod Wawelem w marcu przyszłego roku. Początkowo pojazdów ma być od 50 do 100 i wszystko wskazuje na to, że zgodnie z zaleceniami władz Krakowa - będą one napędzane energią elektryczną.

Ze skuterów będzie można korzystać na podobnych zasadach, jak z wypożyczalni rowerów, z tą jednak różnicą, że zamiast oczekiwać na klientów w bazie będą one zaparkowane w różnych częściach miasta. - Podróż można więc rozpocząć z miejsca, w którym znajduje się najbliższy skuter i zakończyć tam, gdzie jest to najwygodniejsze dla kierującego - mówi Dariusz Brzostek, z firmy Scroot.

Odpadają przy tym opłaty, które ponoszą rowerzyści, za pozostawienie jednośladu poza bazą.

W znalezieniu wolnego pojazdu i opłaceniu wypożyczenia pomoże specjalna aplikacja Scroot, którą można pobrać na urządzenia mobilne ze strony internetowej firmy www.scroot.pl.

Na razie nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztować wypożyczenie krakowskiego skutera. Warszawiacy płacą 0,49 zł za każdy przejechany kilometr i dodatkowo 0,49 zł za minutę wypożyczenia. Skuter można też zarezerwować i wówczas każda minuta postoju kosztuje 9 groszy.

Osoby, które będą chciały skorzystać z usługi muszą mieć prawo jazdy kategorii A (uprawniające do jazdy motocyklem) lub kategorii B, ale pod warunkiem, że posiadają przynajmniej trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.