PILNE

„Pokłon Trzech Króli” i barokowy nowy rok w Muzeum Narodowym

07 stycznia 2017 Kultura
Autor:  MB

Franz Christoph Janneck „Pokłon Trzech Króli”, fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Dwa obrazy jednego z najlepszych malarzy austriackiego baroku można od wczoraj oglądać w holu Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego prezentacja jest zapowiedzią pierwszej z flagowych wystaw MNK w 2017 roku.

Franz Christoph Janneck, którego dyptyk „Pokłon Trzech Króli” oraz „Pokłon pasterzy” można oglądać w MNK od 4 do 15 stycznia, w swojej twórczości rzadko sięgał po tematy religijne. Tworzył raczej portrety, pejzaże czy miniaturowe sceny rodzajowe, do których inspiracje czerpał ze sztuki francuskiej. Jego prace pokazują charakterystyczne cechy rokokowego malarstwa – jasne, świetliste kolory, płynne pociągnięcia pędzla i jednocześnie dbałość o detale.

Prace Jannecka zapowiadają wystawę „Barok między Bratysławą a Krakowem”, która 10 lutego zostanie zaprezentowana w Muzeum Narodowym. - Skarby baroku to pierwsza nasza flagowa wystawa w tym roku, która będzie prezentowana na parterze Gmachu Głównego MNK, w sali zwanej roboczo „bazyliką” – mówi Marta Bosak z MNK. Zwraca uwagę, że przestronne wnętrza sali wystawowej będą doskonałym tłem dla rozbuchanej, niezwykle bogatej sztuki barokowej, w której nie brakuje również prac o charakterze kontemplacyjnym.

Wśród prezentowanych dzieł sztuki pojawią się zarówno obrazy olejne, jak i rzeźby. – Zobaczyć będzie można np. prace Franza Xavera Messerschmidta, które są bardzo współczesne. To groteskowe rzeźby ukazujące powykrzywiane w różnych grymasach twarze, które, aż ciężko uwierzyć, przywodzą na myśl epokę selfie, choć istniały długo, długo przed nią – zaznacza Marta Bosak.

Celem wystawy jest pokazanie baroku naszego regionu Europy, po obu stronach Karpat. Ekspozycja obejmie około 160 dzieł sztuki ze Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski. Jak podkreśla Marta Bosak z MNK, wystawa unaoczni również to, jak nasz rodzimy, odwołujący się do chrześcijaństwa barok różni się od baroku włoskiego nawiązującego do antyku. Wśród eksponatów nie zabraknie też barokowych osobliwości. Będą wśród nich pośmiertne portrety, dekoracje teatralne, krucyfiks z czasów zarazy i namalowane z fotograficzną precyzją martwe natury. 

„Pokłon Trzech Króli” oraz „Pokłon pasterzy” można bezpłatnie oglądać od 4 do 15 stycznia w holu Gmachu Głównego.

Zdjęcie: Franz Christoph Janneck „Pokłon Trzech Króli”, fot. Pracownia Fotograficzna MNK.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.