PILNE

Weekendowe porażki Cracovii, Wisły i Garbarni

Kolejny sportowy weekend za nami. Ekstraklasowe zespoły pomimo boiskowej walki poniosły porażki.

24 czerwca 2020 Sport
Autor:  Małgorzata Skiba

Kolejny sportowy weekend za nami. Ekstraklasowe zespoły pomimo boiskowej walki poniosły porażki. Drugoligowa Garbarnia po kolejnej porażce zajmuje miejsce w strefie spadkowej. Zawodnicy Hutnika Kraków po wygranym sparingu udali się na dwutygodniowy urlop.

PKO Ekstraklasa, 31. kolejka:

Cracovia - Jagiellonia Białystok 1-2 (0-1)
Węglarz 76' (s.) - Runje 23', Bida 73'.

Cracovia od pierwszego gwizdka dążyła do osiągnięcia przewagi w spotkaniu z Jagiellonią. W 11. minucie Dytiatjew próbował uderzać z 45. metra, ale bez skutku. Po chwili mógł zaskoczyć Węglarza po zgraniu od Jablonský'ego, ale nie doskoczył do piłki. W 19. minucie strzał Hanci odbił się od poprzeczki bramki Jagielloni. Mimo że początkowo to Cracovia kreowała sobie sytuacje, to goście otworzyli wynik spotkania. Piłka po centrze Pospíšila odbiła się od Wójcickiego i trafiła wprost pod nogi Runje, który wykorzystał dobre ustawienia i zdobył pierwsze trafienie dla Jagielloni w tym spotkaniu. Zawodnicy "Pasów" przystąpili do jeszcze intensywniejszej walki, a zmienić wynik próbowali między innymi Hanca, Dytiatjew czy Rafael Lopes.

Po zmianie połów niewiele się zmieniło, Cracovia za wszelką cenę usiłowała zmienić wynik. Już w 47. minucie strzelał Loshaj, ale piłka minęła słupek. Chwilę później zawodnicy "Pasów" cieszyli się ze strzału Dytjatjewa do pustej bramki. Radość ta była jednak przedwczesna, gdyż po analizie VAR, arbiter spotkania, Szymon Marciniak, odgwizdał ofsajd. Cracovia nie ustawała w dalszych wysiłkach: swoje okazje mieli Loshaj, Lopes i Hanca. Mimo to kolejne trafienie należało do Jagielloni. Bartosz Bida, który w 59. minucie zmienił Makuszewskiego okazał się prawdziwym jokerem. Najpierw strzelać próbował Szymonowicz, ale jego uderzenie zostało sparowane przez Peškovicia. Futbolówka wpadła idealnie pod nogi Bidy, który celnym strzałem podwyższył prowadzenie gości. Kilka minut później bramkę na kontaktową dla Cracovii zaliczył Węglarz po niefortunnym dla siebie zderzeniu z Lopesem. Cracovia do ostatniego gwizdka próbowała zmienić wynik tego meczu, ale zabrakło jej skuteczności.

Podopieczni trenera Probierza zagrają w bieżącym tygodniu dwa spotkania. Pierwsze, wyjazdowe w czwartek, o godzinie 19:00 ze Śląskiem Wrocław, a następnie w poniedziałek, 29.czerwca o godzinie 18:00 podejmą na swoim boisku Pogoń Szczecin.

Cracovia: Peškovič - Râpă (83' Rakoczy), Dytiatjew, Jablonský, Pestka - Hanca, Dimun, Loshaj (61' Wdowiak), van Amersfoort, Thiago (68' Fiolić) - Rafael Lopes.

Jagiellonia: Węglarz - Kadlec, Runje, Țîru, Wójcicki - Makuszewski (59' Bida), Pospíšil, Romanczuk, Mystkowski (72' Szymonowicz), Přikryl (79' Arsenić) - Puljić.

Żółte kartki: Râpă, Dimun, Rafael Lopes - Puljić, Țîru.

Raków Częstochowa - Wisła Kraków 3-1 (1-0)
Kościelny 20', Tijanić 55', Sapała 78' - Buksa 72',

Wiślacy zaatakowali na wyjeździe pierwsi, ale Kościelny skutecznie zablokował Turgemana. W 10. minucie przed szansą stanął Tijanić, jednak jego strzał przeszedł tuż nad poprzeczką bramki Buchalika. Chwilę później świetne podanie otrzymał Brown Forbes, ale defensywa gości zatrzymała jego strzał. W 20. minucie po rozegraniu rzutu rożnego, w polu karnym nastąpiło zamieszanie, a Kościelny idealnie wykorzystał okazję i otworzył wynik spotkania. Mimo strzelonej bramki, Raków nie ustawała w próbach podwyższenia wyniku. Zawodnicy "Białej Gwiazdy" próbowali zatrzymać gospodarzy i wykreować swoje sytuacje. W 27. minucie Basha posłał mocny strzał w kierunku bramki Szumskiego, ale futbolówka poszybowała wysoko nad bramką. Chwilę później z narożnika pola karnego uderzył Hołownia, ale golkiper gospodarzy poradził sobie z tym zagrożeniem. Przed kolejną okazją stanął Basha, który strzelił z półwoleja, ale piłka przeszła obok prawego słupka. 42. minuta to mocne osłabienie "Białej Gwiazdy". Arbiter spotkania pokazał Kuveljiciowi żółty kartonik. Była to druga taka sytuacja w tym spotkaniu więc 3 minuty przed końcem zszedł on do szatni osłabiając drużynę do końca spotkania.

Po przerwie zaskoczyć Buchalika próbował Schwarz uderzając z 25. metra. To czego nie udało się Schwarzowi, dokonał Tijanić wykorzystując odbicie Browna Forbesa. W 72. minucie Aleksander Buksa wykorzystał dogranie Błaszczykowskiego i pięknym strzałem w górny róg bramki Szumskiego, nie dał mu szans. Gol Buksy pozwolił nawiązać kontakt z przeciwnikiem, jednak Raków "odgryzł" się bardzo szybko, bo ledwie sześć minut później Sapała precyzyjnym strzałem pokonał Buchalika, ustalając ostatecznie wynik spotkania.

Wisła Kraków zajmuje aktualnie 13. miejsce w tabeli mając w dorobku 35 punktów. W rozpoczętym tygodniu rozegra dwa spotkania. We wtorek, 23.czerwca o godzinie 20:30 zmierzy się na swoim boisku z Wisłą Płock, a następnie w sobotę, 27.czerwca o godzinie 20:00 zagra na wyjeździe z Górnikiem Zabrze.

Raków: Szumski - Piątkowski, Kościelny, Mikołajewski - Tudor, Schwarz, Sapała, Tijanić (83' Lederman), Kun - Brown Forbes (86' Malinowski), Musiolik (81' Oziębała).

Wisła: Buchalik - Klemenz, Janicki, Kuveljić, Hebert, Hołownia (62' Buksa) - Błaszczykowski, Basha, Żukow, Savićević (81' Chuca) - Turgeman (60' Sadlok).

Żółte kartki: Kun, Oziębała - Kuveljić.
Czerwona kartka: Kuveljić 41' (w konsekwencji dwóch żółtych kartek).

II Liga:

GKS Katowice - Garbarnia Kraków 2-0 (0-0)
Stefanowicz 72' (k.), Wroński 83'.

GKS Katowice: Mrozek - Michalski, Jędrych, Janiszewski, Dampc - Kiebzak (89' Szwedzik), Habusta, Stefanowicz, Błąd (86' Urynowicz), Woźniak (80' Wroński) - Kurbiel (74' Rogalski).

Garbarnia: Frątczak - Włodyka, Nakrošius, Masiuda, Klimek (75' Wyjadłowski), Mruk (83' Feliks) -Kuczak, Kostrubała, Kołbon, Marszalik - Radwanek (63' Szewczyk).

Żółte kartki: Mruk, Włodyka, Kołbon.

Sparing Hutnika Kraków:

Unia Tarnów - Hutnik Kraków 1-2 (1-1)
Nytko 7' - Stachurski 36', Pyciak 74'.

Unia Tarnów: Lisak (75' Kwiek) - Oszust, Malisz, Abowian (46' Maik), Nytko (59' Miłkowski), Orlik (46' Matyjewicz), Ostrowski (46' Nowak), Adamski (59' Wardzała), Worobej (59' Starzyk), Popiela (59' Leżoń), Biały (59' Wójcik).

Hutnik Kraków:
(I połowa): Dul - Jaklik, Głaz, Drąg, Antoniak, Sobala, Reczulski, Łapczyński, Świątek, Stachurski, Wójcik.
(II połowa): Szewczyk - Nowakowski, Styrczula, Gierek, Pyciak, Hafez, Kieliś, Linca, Handzlik, Szołtys, Rak.

W piątek zawodnicy Hutnika zagrali jeszcze gierkę wewnętrzną, a następnie udali się na dwutygodniowy urlop. Treningi zostaną wznowione 6.lipca. Zaplanowane już sparingi przedstawiają się następująco: