PILNE

Technologią w smog - tak to działa w Krakowie

10 marca 2019 Zdrowie
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Do ośmiu krakowskich placówek - m.in. do szpitala Żeromskiego i Nowohuckiego Centrum Kultury - trafiły innowacyjne urządzenia brytyjskiej firmy Radic8, służące do oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji. To efekt współpracy organizatorów międzynarodowego konkursu Smogathon z miastem Kraków, które od początku partneruje tej inicjatywie. Na wdrożenie projektu w naszym mieście firma Radic8 otrzymała specjalną nagrodę Smogathonu - jako finalista konkursu w 2017 roku. 

Trzy innowacyjne urządzenia oczyszczające powietrze Radic8 Virus Killer pracują już w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego - zamontowano je na korytarzach poradni specjalistycznych oraz na oddziale pediatrycznym (w izbie przyjęć i na korytarzu).

Wkrótce szpital otrzyma jeszcze trzy kolejne. Organizatorom konkursu Smogathon oraz miastu zależało na tym, aby ten profesjonalny sprzęt trafił właśnie do takich miejsc - czyli placówek i instytucji, w których codziennie przebywa wielu krakowian. W pierwszym kwartale 2018 roku przez poradnie specjalistyczne szpitala im. Żeromskiego przewinęło się prawie 61 tys. osób, a na oddziale pediatrycznym leczonych było 887 małych pacjentów. To właśnie m.in. w takich miejscach potencjał urządzeń może być najpełniej wykorzystany. 

- Bardzo się cieszymy, że na oddziale pediatrycznym mamy te urządzenia - mówi Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. Żeromskiego. - To jest ten okres, kiedy dzieci są szczególnie podatne nie tylko na infekcje górnych dróg oddechowych, ale też wszelkiego typu podrażnienia. Tutejszy oddział prowadzi zresztą badania przesiewowe w tym kierunku, finansowane przez miasto. Przebadaliśmy 10 tysięcy dzieci z klas III szkół podstawowych pod kątem nieżytu górnych dróg oddechowych. Wyniki tych badań będziemy wkrótce publikować - zaznacza.

Przekazane do krakowskich placówek urządzenia są niezwykle wydajne i świetnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach - o powierzchni nawet do 165 m2. Skutecznie filtrują powietrze i oczyszczają je ze szkodliwych substancji o różnym pochodzeniu. Usuwają nie tylko pyły PM2,5 i PM10 (efekt niskiej emisji) czy tlenki azotu (emitowane przez pojazdy zasilane silnikami spalinowymi), ale - co warte podkreślenia - eliminują z otoczenia szkodliwe drobnoustroje: bakterie i wirusy. Szeroki zakres działania i wysoka wydajność sprawiają, że są dużo bardziej efektywne od standardowych urządzeń tego typu dostępnych na rynku.

- To jest całkowicie nowa technologia oczyszczania powietrza, która wyznacza trendy, nie tylko polskie, ale też światowe w tym zakresie. Urządzenie oprócz tego, że ma filtry HEPA, filtry węglowe,  zawiera też coś nowego, co na Smogathonie się pojawiło w 2016 i 2017 roku, a mianowicie komorę ze specjalnymi lampkami UV, która pozwala na sterylizację powietrza, a więc dobicie wirusów i bakterii, które znajdują się w powietrzu. To jest bardzo ważne w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi, zwłaszcza dzieci i osoby starsze. Urządzenie ma też potężny wiatrak, więc najbardziej nadaje się na duże powierzchnie - wyjaśnia Maciej Ryś, założyciel i lider Smogathonu. - Naszym założeniem było przekazać urządzenia do takich instytucji i placówek, które służą mieszkańcom Krakowa - dodaje.

Innowacyjne rozwiązanie firmy Radic8 zajęło drugie miejsce w konkursie Smogathonu w 2017 roku. Od organizatorów konkursu otrzymało też tzw. specjalną nagrodę wdrożeniową - to dzięki niej projekt doczekał się realizacji w Krakowie. W wytypowaniu odpowiednich lokalizacji pomógł Wydział ds. Jakości Powietrza UMK. - Te urządzenia są zaprojektowane dla budynków użyteczności publicznej, szczególnie dużych pomieszczeń, w których przebywa dużo osób. Organizatorzy Smogathonu poprosili nas o pomoc we wskazaniu miejsc, w których mogłyby zostać zainstalowane - mówi dyrektor wydziału Jan Urbańczyk.

Sprzęt - łącznie 33 sztuki - trafił już do ośmiu placówek:

  • Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego,
  • Centrum Medycznego Ujastek,
  • Miejskiego Centrum Opieki,
  • Nowohuckiego Centrum Kultury,
  • Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej,
  • Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida,
  • Ośrodka Kultury ZPiT "Krakowiacy",
  • Społecznej Szkoły Podstawowej nr 7.

Smogathon to międzynarodowa inicjatywa wspierająca innowacyjne rozwiązania technologiczne walczące ze smogiem i promująca wiedzę o szkodliwości zanieczyszczeń powietrza dla zdrowia. Powstała w Krakowie w 2015 roku, a jej partnerem od samego początku jest miasto. W ramach Smogathonu organizowany jest międzynarodowy konkurs na najlepsze innowacje technologiczne walczące ze smogiem. ują w nim zespoły z całego świata - naukowcy, -upy, firmy - i prezentują innowacyjne pomysły w zakresie poprawy jakości powietrza. W 2018 roku w Krakowie odbył się już czwarty finał konkursu. 


Fot. Szpital im. Żeromskiego 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.